„Kiedy zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że cierpienie jest nieuniknione (ponieważ żyjemy w nieperfekcyjnych ciałach, w nieperfekcyjnym świecie, pośród ludzi, którzy są tak samo nieperfekcyjni, jak my), okazuje się, że współczucie nie jest luksusem, lecz podstawową potrzebą.”

Fragment książki „Praktyczny przewodnik po MBCL”

Czym jest nurt compassion?

Nurt compassion (z ang. współczucie) to pogłębiony trening uważności, wspierający w rozwoju współczucia i życzliwości wobec siebie i otaczającego nas świata. Współczucie wspomaga nas szczególnie w momentach, które są dla nas trudne i  wymagające – jest niezwykłym zasobem w radzeniu sobie z bólem, stresem i cierpieniem, jakiego doświadczamy w życiu. Ćwiczenie współczucia wspiera zarówno nasze zdrowie fizyczne, jak i mentalne, pomaga nam nawiązywać zdrowszą relację ze sobą, prowadząc nas tym samym do większej otwartości, empatii i zrozumienia dla innych.

Współczucie z definicji to: „zdolność do bycia wrażliwym na cierpienie własne i innych ludzi wraz z chęcią złagodzenia lub zażegnania tego cierpienia” (Paul Gilbert, 2014). Każdy człowiek ma potencjał do bycia współczującym, jednak z różnych względów, potencjał ten nie zawsze ma możliwość w pełni się ujawnić. Współczucie (a zwłaszcza samo-współczucie) często kojarzone jest ze słabością lub zbytnim skoncentrowaniem na sobie, podczas gdy tak naprawdę współczucie (zarówno sobie, jak i innym) wymaga od nas odwagi i szczodrości. Umiejętność samo-współczucia wzmacnia nasze zdrowie, naszą odporność, rozwija w nas zdrowszą relację z nami samymi, czyniąc nas tym samym ludźmi bardziej uwrażliwionymi i otwartymi na cierpienie innych, gotowymi pomagać i nieść ulgę. Na szczęście dla nas wszystkich – mądrego współczucia można się nauczyć poprzez praktykę. To jest właśnie celem treningu współczucia i życzliwości w oparciu o uważność, czyli kursu MBCL (Mindfulness-Based Compassionate Living). 

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele badań wskazujących na dobroczynne efekty praktyki uważności i współczucia generalnie, jak i tych odnoszących się bezpośrednio do treningów w nurcie compassion. Jeśli interesujesz się naukową stroną współczucia, zajrzyj na stronię pionierki badań na współczuciem, dr. Kristin Neff. 

Jeśli chcesz poczytać więcej o nurcie compassion, zapraszam Cię do lektury wywiadu ze mną w kwartalniku „Mindfulness Charaktery”. 

Kurs współczucia i życzliwości (MBCL) przyda Ci się, jeśli szukasz:

  • Wspierających sposobów radzenia sobie z nieuchronnym stresem w życiu
  • Zdrowego balansu pomiędzy dbaniem o siebie a dbaniem o innych
  • Trwałych sposobów na pełniejsze odczuwanie życzliwości, szczęścia, zdrowia i harmonii w życiu osobistym, zawodowym, w relacjach i w świecie
  • Możliwości nowego, wspierającego podejścia do niezdrowych wzorców odnoszenia się do siebie i innych (takich, jak np. ostra samokrytyka)
  • Zmiany w twoim odnoszeniu się do bólu (w sensie fizycznym, emocjonalnym, relacyjnym)

Kto stworzył MBCL i dla kogo?

_

Program MBCL (Mindfulness-Based Compassionate Living) opracowali Erik van den Brink (holenderski psychiatra i psychoterapeuta) i Frits Koster (instruktor medytacji i nauczyciel mindfulness, który przez 6 lat był buddyjskim mnichem). Zawartość tego programu inspirowana jest osiągnięciami i pracami takich osób jak: Paul Gilbert, Kristin Neff, Tara Brach czy Rick Hanson. Więcej o samym programie możesz przeczytać na stronie: www.compassionateliving.info

 Jeśli szukasz kursu MBCL – zapytaj nauczyciela, gdzie się uczył, poproś, aby pokazał Ci swój certyfikat – zadbaj, aby przez ten proces prowadziła Cię osoba, która otrzymała stosowne wykształcenie w tym kierunku! Ja moją certyfikację otrzymałam bezpośrednio od twórców tego programu. 

_

Kurs przeznaczony jest dla osób zaznajomionych z podstawową praktyką uważności, najlepiej po przejściu ośmiotygodniowego treningu mindfulness: MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy) lub ich odpowiedników. Mile widziani są również uczestnicy regularnie praktykujący medytację uważności przez co najmniej 1 rok, którzy nie uczestniczyli w żadnym z powyższych kursów (wymogiem jest ok. 1,5 godziny formalnej praktyki tygodniowo). Program nie jest odpowiedni dla uczestników bez doświadczenia w medytacji uważności.

_

Na kursie krok po kroku zaznajamiasz się z zagadnieniem współczucia (na początku samo-współczucia, a w dalszej części kursu współczucia do innych), poznajesz medytacje w nurcie compassion (formalne i nieformalne), które mogą towarzyszyć Ci przez całe Twoje życie – zarówno, jako element Twojej praktyki medytacyjnej, jak i wsparcie w kultywowaniu współczucia i życzliowści w codziennym życiu.

Jaka jest struktura kursu MBCL? 

Kurs Mindfulness-Based Compassionate Living to:

  • 8 spotkań ok. 2.5 – 3 godziny każde, 1 x w tygodniu
  • „Dzień Ciszy” – kilkugodzinna sesja praktyki w ciszy (3-5 godzin)
  • indywidualne spotkanie z nauczycielem przed i po kursie
  • sugestie do praktyki własnej (ok. 1h dziennie)
  • grupa od kilku do maksymalnie kilkunastu osób
  • Podczas kursu otrzymujesz nagrania audio medytacji w nurcie współczucia i życzliwości (jest ich aż 28!) oraz materiały kursowe, które pozwolą Ci głębiej zaznajomić się z tematem compassion także od strony naukowej.

  • Po kursie jesteś gotowa/y do tego, aby praktykować samodzielnie, dysponujesz zasobem medytacji i ćwiczeń, które mogą wspierać Cię w Twojej dalszej, współczującej i życzliwej, podróży przez życie. 

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu jesteś zainteresowana(y) zrobieniem kursu ze mną – przejdź do zakładki: kursy MBCL

Jeśli chcesz mnie lepiej poznać –  wejdź na zakładkę: o mnie

Obyś była szczęśliwa, zdrowa, bezpieczna i spokojna. 

Obyś był szczęśliwy, zdrowy, bezpieczny i spokojny.